Manchester Academy

Manchester Academy Billetter

Manchester, United Kingdom
Kommende begivenhed
17 aug. 25 events

Kommende events

aug. 17 man.
Primus Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
8 billetter tilgængelige
Se Billetter
sep. 11 fre.
Jamie Webster Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
16 billetter tilgængelige
Se Billetter
sep. 13 søn.
Metric, Broken Social Scene & Stars Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
14 billetter tilgængelige
Se Billetter
sep. 26 lør.
The Maine Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
22 billetter tilgængelige
Se Billetter
sep. 27 søn.
6LACK Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
28 billetter tilgængelige
Se Billetter
okt. 14 ons.
Warren Zeiders Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
16 billetter tilgængelige
Se Billetter
okt. 23 fre.
Antony Szmierek Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
22 billetter tilgængelige
Se Billetter
okt. 24 lør.
Black Stone Cherry Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
22 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 01 søn.
Against the Current Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
22 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 08 søn.
Puscifer Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
10 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 12 tor.
Erra & Currents Manchester billetter
17:30 Manchester Academy, Manchester
16 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 14 lør.
Embrace Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
14 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 15 søn.
Rizzle Kicks Manchester 15 november billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
14 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 19 tor.
The Fray Manchester 19 november billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
30 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 21 lør.
Drake Milligan Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
8 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 26 tor.
Songer Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
24 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 27 fre.
Reverend and the Makers Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
22 billetter tilgængelige
Se Billetter
nov. 30 man.
The Damned Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
10 billetter tilgængelige
Se Billetter
dec. 02 ons.
Dayseeker Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
10 billetter tilgængelige
Se Billetter
dec. 18 fre.
Green Lung Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
8 billetter tilgængelige
Se Billetter
jan. 12 tir.
Imminence Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
14 billetter tilgængelige
Se Billetter
feb. 03 ons.
Dagny Manchester billetter
20:00 Manchester Academy, Manchester
12 billetter tilgængelige
Se Billetter
feb. 05 fre.
DMAS Manchester 5 februar billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
4 billetter tilgængelige
Se Billetter
feb. 06 lør.
DMAS Manchester 6 februar billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
8 billetter tilgængelige
Se Billetter
apr. 29 tor.
MEUTE Manchester billetter
19:00 Manchester Academy, Manchester
16 billetter tilgængelige
Se Billetter

Spillesteder i hele landet

Manchester Academy tickets dækker et spillested i Manchester, United Kingdom, som samler fire koncertsale på University of Manchester campus. På vores platform er der aktuelt 16 kommende events, og efterspørgslen varierer tydeligt mellem hovedsalen og de mindre rum som Manchester Academy 2. Programmet spænder fra live music og shows til enkeltstående specialarrangementer, så købere bør altid sammenligne sal, dato og opsætning, før de vælger tickets.

I 2026 omfatter kalenderen blandt andet Kortez den 31. maj, Tarang Hardikar den 4. juni og Crystal Marie den 17. juni i Manchester Academy 2, mens der også er annonceret et arrangement i hovedsalen den 5. december 2026. Billetkategorierne skifter fra event til event, og nogle salg åbner med earlybird tickets før det almindelige salg. Når de mest eftertragtede datoer er udsolgt andre steder, samler SeatPin verificeret lager fra betroede sælgere.

Hvorfor hedder det Manchester Academy?

Manchester Academy hedder sådan, fordi navnet blev indført i 2004 efter sammenlægningen af universiteterne i Manchester. Betegnelsen dækker de fire uafhængige koncertsale på University of Manchester campus, og navnet bruges som fælles identitet for Academy 1, Academy 2, Academy 3 og Club Academy.

Navnet er ikke et sponsornavn, og det er en vigtig forskel i forhold til andre britiske spillesteder med Academy i navnet. Manchester Academy fungerer som et selvstændigt koncertkompleks med tæt forbindelse til universitetets studenterforening, og den fælles branding gør det lettere at skelne mellem de forskellige sale, når man køber tickets til konkrete shows.

De bedste pladser i Manchester Academy

De bedste pladser i Manchester Academy afhænger af salen, men i mange opsætninger er de mest eftertragtede positioner tæt på scenen, fordi flere rum primært er stående. I Manchester Academy 2 er akustikken og den intime størrelse en stor del af oplevelsen, så en tidlig ankomst giver ofte det bedste udsyn til live music, især ved mindre shows med kunstnere som Nicotine Dolls, Lemon Twigs eller Hang Massive.

Manchester Academy 3 skiller sig ud ved at have reserverede pladser til kørestolsbrugere, hvilket gør planlægning vigtig, hvis tilgængelighed er afgørende. Der findes ikke klassiske premium-tribuner som i større arenaer, og stemningen bygger mere på nærhed til scenen end på luksuszoner. Hvis du vil sidde sammen med din gruppe til et event, viser SeatPin tydeligt de tilgængelige muligheder for sammenhængende pladser, når opsætningen tillader det.

Transport til Manchester Academy

Manchester Academy er let at nå med bus og tog, og de mest brugte buslinjer er 43, 147, 15 og 42 med stop tæt ved University of Manchester. Fra Manchester centrum er buslinje 43 en billig løsning, som tager cirka 12 minutter, og stoppestedet ved universitetet ligger kun omkring 2 minutters gang fra indgangen.

Hvis du ankommer med tog, er Manchester Oxford Road og Piccadilly Station de mest praktiske stationer. Fra Piccadilly Bus Station er linje 14, 16 eller 41 en enkel forbindelse, mens linje 147 kører fra Piccadilly Rail Station. Taxa fra Piccadilly Station koster omkring £5, og det er en populær løsning efter sene shows. Parkering findes i området, men konkrete oplysninger om bestemte parkeringsanlæg varierer, så mange vælger offentlig transport til aftenens events.

Nærmeste lufthavn til Manchester Academy

Manchester Lufthavn, MAN, er den nærmeste lufthavn til Manchester Academy. Herfra kan du fortsætte med tog, taxa eller bus, og forbindelsen er enkel for rejsende, der kommer til Manchester for koncerter, shows eller weekendrejser med flere events på programmet.

Liverpool John Lennon Lufthavn, LPL, er også en mulighed, men den ligger længere væk og giver normalt en længere samlet rejsetid til Oxford Road området. Hvis du flyver ind samme dag som et event, er MAN det mest praktiske valg, fordi forbindelserne ind mod centrum og videre til University of Manchester er hyppige og lette at planlægge.

Hvornår skal man ankomme til Manchester Academy?

Du bør normalt ankomme cirka en time før start, fordi dørene som regel åbner en time før eventet. Ved stående shows giver det bedre chance for en god plads tæt på scenen, og ved enkelte VIP-arrangementer kan tidligere adgang begynde omkring klokken 16. 30. De fleste aftener følger også et fast udgangsforbud klokken 23. 00, så tidsplanen er ofte ret stram.

Skal man bruge ID til Manchester Academy?

Ja, Manchester Academy kræver ofte gyldig billedlegitimation, især hvis du ser ung ud. Standardreglen er typisk 18+, medmindre andet er angivet for det konkrete event, og pas eller kørekort er de sikre former for ID. Uden legitimation kan du blive afvist ved indgangen eller nægtet servering i barerne.

Må man drikke alkohol til Manchester Academy?

Ja, du kan normalt købe alkohol inde i Manchester Academy, men du må ikke medbringe egne drikkevarer. Dåser, flasker og anden medbragt alkohol er forbudte genstande ved indgangen, og barområderne inde på stedet håndterer serveringen. Ved travle shows kan der være kø ved baren, så mange køber drikkevarer tidligt på aftenen.

Må man ryge i Manchester Academy?

Nej, rygning og e-cigaretter er ikke tilladt inde i Manchester Academy. Overtrædelse kan føre til bortvisning uden refusion, og det gælder både almindelige cigaretter og dampenheder. Der findes særlige rygeområder ved lokationerne, så gæster skal forlade salen, hvis de vil ryge under et event.

Må man medbringe rygsæk til Manchester Academy?

Store tasker og rygsække bør undgås, fordi Manchester Academy normalt ikke tillader tasker over 40 cm x 40 cm x 20 cm. Sikkerhedspersonalet kan også klassificere små tasker båret på ryggen som rygsække, så det sikreste valg er kun at medbringe nødvendige personlige ejendele. Mad og drikke er også forbudt, medmindre der er medicinsk dokumentation.

Er der Wi-Fi i Manchester Academy?

Ja, der er trådløst internet på Manchester Academy, men forbindelsen kan være ujævn inde i selve koncertsalen. Det fungerer ofte bedre i fællesområder end midt i et tæt pakket rum, hvor mange gæster bruger nettet samtidig. Hvis du skal hente mobile tickets eller koordinere med andre før et show, er det klogt at gøre det tidligt.

Manchester Academy, adresse og kontakt

Manchester Academy ligger på University of Manchester Students' Union, Oxford Road, Manchester, M13 9PR. Spillestedet ligger overfor Holy Name Church og ved siden af studenterforeningens bygning, og placeringen gør det let at finde for gæster, der kommer fra Oxford Road området eller centrum.

Telefonnummeret til Manchester Academy er 0161 275 2930, og administrationskontoret kan også kontaktes på 0161 232 1639. Den officielle hjemmeside er manchesteracademy. net, og spillestedet bruger også Facebook under navnet manchesteracademy til opdateringer om events, adgangsforhold og praktiske ændringer på dagen. Hvis et populært show er svært at finde adgang til, kan du også følge tilgængeligheden på SeatPin, hvor tickets til udvalgte datoer samles ét sted.

Seatpin
Download Seatpin-appen
Opdag nemt dine yndlingsbegivenheder.

Gå ikke glip af opdateringer fra Seatpin

Enestående events og fantastiske tilbud – direkte i din indbakke.

Du har tilmeldt dig nyhedsbrevet
pinSAFE 100% Garanti
  • Førsteklasses sikkerhedstjek
  • Klare og gennemsigtige priser
  • 100% ordregaranti
  • Fuld kundesupport
Højt Bedømt

Titusindvis af tilfredse brugere! Et pålideligt sted at købe dine billetter med tryghed.

AI Billetassistent
Seatpin AI-assistent